Wyciągałam z szafy kołdrę... Poród domowy
Malwina Malinowska
Poród domowy – a jak coś się stanie?
Położne mówią, że w porodach nie ma żadnych nagłych wypadków. Ciąża powinna być prowadzona tak, żeby zawczasu wykluczyć jakiekolwiek komplikacje. Następnie – jeśli coś zacznie się dziać podczas porodu, doświadczona położna potrafi oznaki każdej komplikacji zobaczyć, zanim coś złego się wydarzy. Ona zna rodzącą kobietę, zna jej reakcje. Nawet nie musi jej badać, żeby dojrzeć to coś. Poród naturalny może trwać i całą dobę, a jego fazy po kilka godzin. Kobieta rodząca w razie komplikacji może zostać przewieziona do szpitala.
Po co rodzić w domu?
Katarzyna Niklas, położna i instruktorka szkoły rodzenia, mówi: „Tam, gdzie jest bezpiecznie, tam gdzie kobieta czuje się bezpiecznie, to tam jest największa szansa na to, że ten poród odbędzie się bez komplikacji i że wszystko będzie dobrze.” Doktor Sarah J. Buckley zauważa, że fizjologia aktu miłosnego i porodu jest podobna, i że kobiety – tak samo jak wszystkie samice innych ssaków, do niezaburzonego i bezpiecznego porodu potrzebują takiej samej atmosfery intymności i bezpieczeństwa, jaka potrzebna jest do odbycia zbliżenia seksualnego.
Poród domowy, to najczęściej niezakłócony poród fizjologiczny, poród naturalny – najlepszy, aby dziecko przyszło na świat bez stresu wywołanego stresem i strachem matki. Bez zakłóceń w produkcji hormonów i emocjach dziecka, jakie są spowodowane każdą interwencją medyczną, które rutynowo i niepotrzebnie stosowane są w szpitalu. Mowa tu o interwencjach takich jak: podanie syntetycznej oksytocyny, przebicie pęcherza płodowego czy nawet cesarskie cięcie.
Cesarskie cięcie w Polsce jest epidemią. Statystyki podają, że procent cięć w niektórych szpitalach sięga nawet 40% wszystkich porodów, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia liczbę ponad 15% uważa już za patologię. Co innego wtedy, gdy cesarskie cięcie ma uratować życie, a co innego, gdy lekarzowi nie chce się czekać i bierze pod nóż kobietę, pozbawiając ją i jej dziecko możliwości najimtymniejszego kontaktu tuż po porodzie, który jest niezwykle dziecku potrzebny!
Katarzyna Niklas-Łypka tak mówi o swoim porodzie (pierwsze dziecko urodziła w szpitalu, dwa kolejne w domu):
„Moją motywacją do porodu w domu było bezpieczeństwo mojego dziecka. I moje bezpieczeństwo. Chodziło mi o to, żeby moje dziecko – nie ja – żeby moje dziecko traktowane było podmiotowo. Duże wrażenie zrobiła na mnie książka „Narodziny bez przemocy”, w niej poród jest pokazany oczami noworodka. [… ] Bardzo mi zależało, żeby moje dziecko było dotknięte po raz pierwszy przez kogoś, kto jest delikatny, żeby to było w przyjaznej atmosferze”.
podobne teksty
Poród naturalny, poród pełen magii!Poród naturalny to nie tylko poród „siłami natury”. Poród naturalny to poród bezpieczny, przyjemny, w życzliwym otoczeniu, w wodzie, lotosowy, z doulą, z partnerem a nawet na plaży!
W Polsce obecnie mamy do czynienia z porodem zmedykalizowanym. Niby rodzi się bez znieczulenia, ale – nie bez bólu. I to przeżywanie bólu ma świadczyć o tym, że rodzimy z sposób naturalny. Bzdura! Jeśli podano nam jakiekolwiek środki na przyśpieszenie lub opóźnienie porodu, przebito pęcherz płodowy, nacięto krocze, kazano leżeć na plecach, a nam tak niewygodnie i boli – to nie jest poród naturalny.
Poród. Dlaczego się go boimy i czy strach ma sens?Przez wiele lat w ogóle nie zajmujemy się porodem. To jest dla nas kwestia odległa, jak lot na Księżyc. Wprost nie wyobrażamy sobie tego. Jak mogłabym urodzić! Jak to – ja? Przecież to boli, przecież to jest straszne, jakieś zupełnie nienaturalne, żeby przez moją waginę, o moich własnych siłach, przecisnęło się dziecko. Poród jest dla nas tylko tragicznym uwieńczeniem tragedii ciąży i posiadania dziecka w ogóle. Prawdę mówiąc, boimy się go jak cholera. Ale czy naprawdę trzeba?
Poród i hormonyPo co te wszystkie hormony? Prolaktyna, oksytocyna, adrenalina i endorfiny – czy są lepsze niż środki przeciwbólowe i antydepresanty? A może wcale ich nie potrzebujemy?
najnowsze teksty
psychologia »
problemyTotalny dół i jak z niego wyjśćWpaść w dołek każdemu się zdarza, nawet najlepszym. Czasem wpadam ja, czasem wpadasz Ty. Jednym z tego dołka wychodzi się łatwiej, innym trudniej, a jeszcze inne tkwią w nim tygodniami, miesiącami, latami... Jednak jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili. Wiem, wiem, skoro nie udawało się do tej pory, to jak ma się udać nagle dziś?
kariera »
politykaKobiety na wybory!Kobiety są wykształcone, odpowiedzialne i mądre. A jednak w wyborach głosuje mniej kobiet niż mężczyzn. Czas to zmienić. Stąd kampania ”Kobiety na wybory!”.
start »
newsyTAK dla Kobiet!Jesteś za edukacją seksualną, tanią antykoncepcją i legalną aborcją? Powiedz 3 razy TAK! TAK dla Kobiet!
dziecko »
wychowanieCzy wychowasz córkę na feministkę?Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle? Dlaczego dziewczynki muszą się stosować do różnych „dziewczyńskich” nakazów, które stawiają im rodzice, a chłopcom pozwala się na bardziej swobodną zabawę?
zdrowie »
terapieJak rzucić słodycze?Myślałam, że nie uda mi się absolutnie nigdy. Próbowałam sto razy, jadłam chrom, próbowałam nie kupować słodyczy i ssało mnie i ssało. Nie pomagało nic. Pewnie to bardzo dobrze znacie...Aż w końcu wpadła mi w ręce cudowna książka (i to nie był przypadek!) o jedzeniu. Nie było tam żadnego liczenia kalorii ani grożenia palcem. Były za to dużo rozdziałów o naturze jedzenia, naszych psychicznych nawykach i tym, jaki i dlaczego mamy stosunek do słodyczy.
szukaj
motto tygodnia
Przyszłość najtrafniej przewidzisz, kiedy ją wykreujesz. - Peter Drucker
uśmiechnij się
kariera
II Kongres KobietW ubiegły weekend (18-19 czerwca) odbył się już drugi Kongres Kobiet. Zgromadził ponad 4 tysiące uczestniczek i uczestników.
Jak zostałam feministkąZostałam feministką tak dawno, że już nawet nie pamiętam kiedy. Przyczyniło się do tego grzeczne pisemko dla dziewcząt o nazwie „Filipinka”. Miałam naście lat.
Prawo jazdy też dla kobiet!Chcesz mieć prawo jazdy? Robisz prawo jazdy? Jesteś kobietą? To świetnie! Coraz więcej kobiet jeździ po polskich drogach. Ty też możesz.
psychologia
Zadbana kobietaZadbana kobieta to ta, która o siebie dba. Wklepujemy krem pod oczy, ale potrafimy sobie w tym samym czasie w myślach powiedzieć ”ty głupia babo”
Pierwsza pomoc motywacyjnaDla tych, którym się chce i dla tych, kótrym się nie chce. Po przeczytaniu tego i tak Ci się zachce coś zmienić i pomyśleć na serio o swoim życiu.
Totalny dół i jak z niego wyjśćJest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili.
zdrowie
partner
dziecko
uroda
Cera - piękna i świetlista...Wygląd naszej cery zależy od genów i wieku, naszej diety, stylu życia, zdrowia, tego czy palimy papierosy lub przesiadujemy na słońcu, jak ją pielęgnujemy
Balsam - ładnie pachnie i daje szczęścieBalsam kosmetyczny jest emulsją, podobną do kremu, z tym, że balsam najczęściej przeznaczony jest do pielęgnacji całego ciała.
KosmetykiJak dobrać kosmetyki? Jakie są nam potrzebne na co dzień, a jakie od święta? Oto kilka najpotrzebniejszych informacji, które pomogą wybrać ci kosmetyki.
horoskop
KoziorożecKoziorożce to ciekawe młode osoby. Przyjaciół od serca mają niewielu, ale za to niezwykle lojalnych..
Znaki zodiakuKażda z nas zna swój znak zodiaku. Zodiak - skąd się wzięły znaki zodiaku, co znaczą? Sprawdź
Horoskop dla Pani BykPani Byk to osoba urodziwa, utalentowana, uduchowiona i bardzo sexy. A przy tym uczciwa aż do przesady. Lubi mieć pieniądze i wykopie je spod ziemi.
polecamy również