Czy wychowasz córkę na feministkę?

Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle? Dlaczego dziewczynki muszą się stosować do różnych „dziewczyńskich” nakazów, które stawiają im rodzice, a chłopcom pozwala się na bardziej swobodną zabawę?

Witajcie!


Słowo „feminizm” brzmi w Polsce strasznie. Dlaczego? Trudno powiedzieć. Zwłaszcza że w innych krajach, na przykład w Szwecji, każdy, kto mówi o sobie „jestem demokratą”, mówi zarazem, jestem feministą”. Dlaczego? Dlatego że feminizm to ważny element demokracji.


Musimy to wreszcie zrozumieć. I temu służy ta książeczka. Bohaterką jej polskiej wersji jest Zosia. Zastąpiła ona swoją szwedzką koleżankę, ponieważ sądzimy, że książka skierowana do polskich dzieci powinna mówić również o polskiej rzeczywistości. Zosia, tak jak jej szwedzka koleżanka, nie jest feministką. Dopiero nią zostanie. Zosia uwielbia zadawać pytania. Dlaczego w gazetach, w których opisuje się najważniejsze wydarzenia na świecie, na zdjęciach są przede wszystkim panowie w garniturach? Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle? Dlaczego dziewczynki muszą się stosować do różnych „dziewczyńskich” nakazów, które stawiają im rodzice, a chłopcom pozwala się na bardziej swobodną zabawę?


Wiele osób w Polsce nie rozumie, że feminizm jest postawą lub poglądem potrzebnym do realizowania demokratycznych wartości, takich jak powszechna wolność i równość.


Jeśli chcecie to zmienić, przeczytajcie tę książeczkę, do czego zachęcają was autorka i polski wydawca. No i Zosia.


Z pozdrowieniami

Magdalena Środa


Teksty i zdjęcia pochodzą z "Małej książki o feminizmie".


Józefa ze Świątnik


Józefa Jędrzejewska. Niesie wodę. Potem nakarmi Kury Józefa jest bardzo zajęta, wszyscy pomagają w gospodarstwie, nawet dzieci. W Świątnikach nie ma szkoły Jedynie ksiądz uczy dzieci pisać. Wspólnie czytają katechizm, to jedyna książka, jaką zna Józefa. Bo książki w tamtych czasach były rzadkością, zwłaszcza na wsi. W Świątnikach nie było też gazet.


Życie dziewczynek i chłopców w tamtych czasach bardzo różniło się od dzisiejszego. Dziewczynki nie mogły dziedziczyć majątku, przez cale życie były od kogoś zależne. Najpierw decydował ojciec, a potem mąż, który swoją żonę mógł nawet bić, jeśli chciał! Dopiero kiedy mąż zmarł, kobieta stawała się samodzielna i mogła osobie decydować. Zdarzało się jednak, że dziewczętom nie pozwalano wyjść za mąż, bo były potrzebne w gospodarstwie i do opieki nad starymi rodzicami.


Józefa - Mała książka o feimnizmie.jpg

Jak wyglądała Józefa? Prawdopodobnie jak większość dziewcząt w tamtych czasach nosiła długą spódnicę i fartuch. Było to ubranie wygodne zwłaszcza do pracy, ale nie do wspinania się na drzewa. Miała też pewnie długie włosy zaplecione w warkocz, dopóki nie wyszła za mąż, bo rozpuszczone włosy mogła pokazać tylko swojemu mężowi. Do zamążpójścia musiała je zaplatać lub skrywać pod chustką.

I nie sprzeciwiała się temu? Przecież to było okropne! - mówi Zosia, która lubi swoje krótkie, rozwichrzone włosy.

Nie wiem. Nie znała innego życia. Myślę jednak, że czasami żałowała, że nie jest chłopcem.

Dlaczego dziewczęta czytały tylko katechizm?

Żeby się nauczyć pobożności, posłuszeństwa i pokory. W tamtych czasach to były cnoty przypisane dziewczynkom.



Czesława. Babcia prababci


Czesława - Mała książka o feminizmie.jpgO Józefie ze Świątnik wiadomo tylko tyle, że miała córkę Marię, która miała córkę Magdalenę, a ta córkę Czesławę.


Oto Czesława w nowej sukience i kapeluszu. To dla niej wielki dzień, bo po raz pierwszy będzie głosować. Jest rok 1918. Czesława i wszystkie Polki uzyskały prawo wyborcze.


Czesława ma dwadzieścia osiem lat i pracuje jako pomoc domowa w Warszawie. Chciała zostać nauczycielką, ale ojciec nie wyraził zgody. Zarówno proboszcz, jak i nauczyciel w Świątnikach próbowali go przekonać do edukowania Czesławy, nic jednak nie wskórali. Skoro starsi bracia Czesi, Ludwik i Andrzej, nie mieli wykształcenia, to tym bardziej „nie zasługuje” na nie dziewczynka, nawet jeśli jest wyjątkowo zdolna.


Czesia mogła chodzić do szkoły przykościelnej w pobliskim Sandomierzu. Ale marzyła o Warszawie, gdzie działo się tyle ciekawych rzeczy. Po przyjeździe do stolicy przez kilka lat pracowała jako pomoc domowa, podobnie jak wiele dziewcząt w tamtych czasach.


Tam poznała Wojtka, przystojnego chłopca z Jędrzejowa, i wyszła za niego za mąż. Wkrótce przyszła na świat Roma, matka Iwony, która potem urodziła Zosię. Czesława miała znacznie więcej do powiedzenia o wychowaniu dzieci niż jej prababka Józefa. Wiedziała, jak ważne jest kształcenie córki. Na początku XX wieku kobiety mogły już studiować w Polsce, choć ciągle niechętnie widziano je na kierunkach ścisłych. Cały czas pokutowało przekonanie, że dziewczęta nie nadają się do studiowania matematyki i inżynierii. A babcia Zosi, Roma, chciała zostać inżynierem. I została!

najnowsze teksty

Totalny dół i jak z niego wyjść
psychologia » problemy
Totalny dół i jak z niego wyjść
Wpaść w dołek każdemu się zdarza, nawet najlepszym. Czasem wpadam ja, czasem wpadasz Ty. Jednym z tego dołka wychodzi się łatwiej, innym trudniej, a jeszcze inne tkwią w nim tygodniami, miesiącami, latami... Jednak jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili. Wiem, wiem, skoro nie udawało się do tej pory, to jak ma się udać nagle dziś?
 
Kobiety na wybory!
kariera » polityka
Kobiety na wybory!
Kobiety są wykształcone, odpowiedzialne i mądre. A jednak w wyborach głosuje mniej kobiet niż mężczyzn. Czas to zmienić. Stąd kampania ”Kobiety na wybory!”.
 
TAK dla Kobiet!
start » newsy
TAK dla Kobiet!
Jesteś za edukacją seksualną, tanią antykoncepcją i legalną aborcją? Powiedz 3 razy TAK! TAK dla Kobiet!
 
Czy wychowasz córkę na feministkę?
dziecko » wychowanie
Czy wychowasz córkę na feministkę?
Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle? Dlaczego dziewczynki muszą się stosować do różnych „dziewczyńskich” nakazów, które stawiają im rodzice, a chłopcom pozwala się na bardziej swobodną zabawę?
 
Jak rzucić słodycze?
zdrowie » terapie
Jak rzucić słodycze?
Myślałam, że nie uda mi się absolutnie nigdy. Próbowałam sto razy, jadłam chrom, próbowałam nie kupować słodyczy i ssało mnie i ssało. Nie pomagało nic. Pewnie to bardzo dobrze znacie...Aż w końcu wpadła mi w ręce cudowna książka (i to nie był przypadek!) o jedzeniu. Nie było tam żadnego liczenia kalorii ani grożenia palcem. Były za to dużo rozdziałów o naturze jedzenia, naszych psychicznych nawykach i tym, jaki i dlaczego mamy stosunek do słodyczy.
 

szukaj

motto tygodnia

Przyszłość najtrafniej przewidzisz, kiedy ją wykreujesz. - Peter Drucker

uśmiechnij się

kariera

Kobieta proaktywna i Viktor Frankl
Proaktywność to po prostu postawa odpowiedzialności za siebie, za własne życie, z której wypływa inicjatywa i chęć działania.
 
Biznes dla początkujących
Co trzeba mieć, co trzeba wiedzieć, żeby założyć pierwszy własny biznes? Dobry pomysł? Pieniądze? Znajomość rynku?
 
Matura po czterdziestce
Powiedzmy sobie szczerze – czy kobieta, która od lat na siebie zarabia, urodziła dzieci i zrobiła prawo jazdy – nie zda matury? Oczywiście, że zda.
 

psychologia

Zadbana kobieta
Zadbana kobieta to ta, która o siebie dba. Wklepujemy krem pod oczy, ale potrafimy sobie w tym samym czasie w myślach powiedzieć ”ty głupia babo”
 
Porzucone marzenia
Kiedy jesteśmy dziećmi, snucie marzeń, wyobrażanie sobie różnych rzeczy, jest dla nas stanem naturalnym. Lubimy to robić. To świetna, uskrzydlająca zabawa!
 
Co to znaczy asertywność?
Asertywność – co to jest? Czy asertywność jest dobra czy zła? Asertywność to odwaga, aby żyć w zgodzie ze sobą, nie krzywdząc innych.
 

zdrowie

Ładna skóra? Witamina A!
Witamina A zapewnia prawidłowy wygląd skóry. Zwiększa oporność na zakażenia. Osoby, które dużo pracują przy komputerze, potrzebują większych ilości witaminy A.
 
Omega 3 i omega 6 – o co w tym chodzi?
Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Co tak naprawdę o nich wiemy? Gdzie ich szukać? I czy w ogóle są takie niezbędne?
 
Suplementacja – ekstrawagancja czy konieczność?
Jedni zachęcają do korzystania z suplementów diety, inni uznają, że suplementacja może pomóc. Niektórzy zaś twierdzą, że suplementacja jest w ogóle niepotrzebna
 

partner

Zdrada stara jak świat... za jedyne 29,90
W XIX wieku jedna prostytutka przypadała na 12 mężczyzn. Przez ostatnie 100 lat na zdradę było przyzwolenie społeczne. Dziś zdrada jest potępiana i piętnowana.
 
Trójkąt... bo ja kocham dwie osoby
Zakładamy, że jedyną normalną związkową konstelacją jest para. Żyjemy w parach. Trójkąty i wszelkie inne wielokąty już z definicji są zepsute i podejrzane.
 
Pranie i sprzątanie, czyli partnerstwo w praktyce
Wydaje się, że dla kobiet słowo „partnerstwo” jest oczywistą oczywistością. Toż w naszych czasach, w XXI wieku, tylko związek partnerski ma szansę przetrwania.
 

dziecko

Poród. Dlaczego się go boimy i czy strach ma sens?
Poród: czy jest jak przeciąganie otwartego parasola przez dziurkę od klucza? Czy jest naturalnym procesem, który można przeżyć z radością? Czy może być piękny?
 
Miłość czy dyscyplina?
Dzieci są jak kwiaty, potrzebują słońca. Kiedy są małe, rodzice są słońcem naturalnie, są wielkim autorytetem, świat dziecka kończy się i zaczyna na rodzicach.
 
Poród i hormony
Prolaktyna, oksytocyna, adrenalina i endorfiny – czy są lepsze niż środki przeciwbólowe i antydepresanty?
 

uroda

Czy kolagen pozwoli zachować ci młodość?
Kolagen – białko młodości. Kolagen jest białkiem, naturalnie wytwarzanym przez ludzki organizm.
 
Cosmelan – sposób na plamy i przebarwienia
Cosmelan - sposób na plamy i przebarwienia skóry twarzy, dłoni, przedramion. Koniec z bezskuteczną walką z plamami i przebarwieniami skóry.
 
Kosmetyki
Jak dobrać kosmetyki? Jakie są nam potrzebne na co dzień, a jakie od święta? Oto kilka najpotrzebniejszych informacji, które pomogą wybrać ci kosmetyki.
 

horoskop

Ryby
Ryby są ciche, pokorne i trochę nadwrażliwe. W dzieciństwie lubią się trzymać matczynej spódnicy, w szkole wybierają ławki w kącie lub pod oknem...
 
Skorpion
Skorpion jest dość skomplikowaną osobowością. Niby ambitny, niby lubi dominować, niby wyznaje zasadę „cel uświęca środki”, ale oprócz Raka, naprawdę nie ma...
 
Horoskop, czyli podglądanie godziny
Słowo horoskop pochodzi z języka greckiego i dosłownie znaczy „podglądanie godziny”. Horoskop to przepowiednia przyszłości oparta o pozycję ciał niebieskich.
 

polecamy również

wSukience.pl polityka prywatności   kontakt
motywacja i optymizm na każdej stronie