Poród. Dlaczego się go boimy i czy strach ma sens?

Malwina Malinowska
Przez wiele lat w ogóle nie zajmujemy się porodem. To jest dla nas kwestia odległa, jak lot na Księżyc. Wprost nie wyobrażamy sobie tego. Jak mogłabym urodzić! Jak to – ja? Przecież to boli, przecież to jest straszne, jakieś zupełnie nienaturalne, żeby przez moją waginę, o moich własnych siłach, przecisnęło się dziecko. Poród jest dla nas tylko tragicznym uwieńczeniem tragedii ciąży i posiadania dziecka w ogóle. Prawdę mówiąc, boimy się go jak cholera. Ale czy naprawdę trzeba?

Poród – temat tabu

U mnie w domu nie rozmawiało się o porodach. Bo co w tym ciekawego? Trzeba się namęczyć, a jak się już namęczysz, to cię potem potną albo nie i tyle. Nic miłego. A ciąża? Noszenie tego okropnego balastu i spuchnięte nogi? Nawet byłam zadowolona, że żadnych takich rozmów nie było. I tak miałam po dziurki w nosi koleżanek, które przerażały mnie jeszcze bardziej, mówiąc, że to jest jak przeciąganie rozłożonej parasolki przez dziurkę od klucza. No to przecież tego nie da się przeżyć. I tak, ze strachu przed bólem, kwestia rodzenia dzieci schodziła wciąż na dalszy i dalszy plan...


Poród - spirala strachu

Niewiedza podsycana szokującymi historyjkami (oczywiście – z realiów naszych szpitali) sprawia, że boimy się coraz bardziej i bardziej. Na forach internetowych możemy poczytać wpisy przerażonych kobiet. Tak na gazecie.pl pod artykułem o cesarskim cięciu pisze jedna z nich: „Jestem świeżo po 30-tce i myśl o zajściu w ciążę i naturalnym porodzie jest jakby moim środkiem antykoncepcyjnym! Nie wyobrażam sobie rodzić bez znieczulenia, mam tak ogromny lęk o cały ten ból i dziecko!”. Ten wpis nie zachęca do rodzenia. On powoduje, że boimy się jeszcze bardziej. I tak się właśnie nakręca spirala strachu wokół porodu. A przecież może być inaczej. Łatwiej. Bardziej pewnie.


Poród - do tego można się przygotować!

Ela była moją koleżanką z pracy, kiedyś, zupełnie spontanicznie opowiedziała o swoim porodzie. „To był najpiękniejszy dzień w moim życiu – mówiła – kiedy zobaczyłam mojego synka, nie czułam już żadnego bólu ani zmęczenia, odeszło, jak ręką odjął”. O to, czy się nie boi, wkrótce potem zapytałam Karolinę – ona była w piątym miesiącu ciąży. „Nie, nie boję się, chociaż się bałam. Ale w szkole rodzenia dowiedziałam się, że ciało kobiety można do tego przygotować”. Pamiętam, co wtedy sobie w duchu pomyślałam. Wariatki.


Wiedza i świadomość zmieniają perspektywę

A jednak nie do końca wszystko jest takie zwariowane. Na stronie kobiecość.pl w tekście „To ja rodzę! Naturalnie, lotosowo, z radością!” możemy znaleźć relacje kobiet, które zdecydowały się na poród naturalny, które przez całe dziewięć miesięcy miały wsparcie i opiekę położnej. Co je różniło od kobiet przerażonych perspektywą rodzenia? One czas ciąży wykorzystały na psychiczne i fizyczne przygotowanie się do porodu. Miały wiedzę i wsparcie drugiej, doświadczonej kobiety. I jej życzliwość. Nie trafiły w ręce lekarza, który zajmował się tylko dzieckiem w brzuchu. Zostały przekonane, że to kobieta rodzi, a nie lekarz. Że dadzą radę. Urodziły w innej pozycji – na stojąco. U siebie w domu, bez lęku, z pewnością, że sobie poradzą, że to one panują nad procesem, który zachodzi w ich ciałach. Nie było zimnego szpitala, nie było bezsilnej istoty, która nie wie, że ona sama ma moc rodzenia. Żadnych nacięć, żadnych zastrzyków z oksytocyny, żadnego stresu na sali porodowej wśród umęczonych rodzących.


Brak wiedzy o porodzie – brak edukacji seksualnej

W tekście z Wysokich Obcasów „Cesarskie cięcie: Warto dać się pokroić?” ginekolog, doktor Grzegorz Południewski podkreśla fakt, że dorośli ludzie powinni mieć wiedzę na temat seksualności i że poród jest tak mało poznany, bo jak seks, należy do sfery seksualności, i jak seks, jest tematem tabu. O braku edukacji mówi: „to jest ogromny błąd, bo emocjonalnie nie jesteśmy przygotowani do rodzenia. Naprawdę przychodzą do mnie pacjentki, które nie chcą rodzić, bo tego nie akceptują.”


Przez ostanie lata media zasypują nas głównie nowinkami o tym, jaki poród jest straszny. Ale zdarzają się też filmy czy artykuły o sile kobiet. Ostatnio trafiłam na informację o młodej kobiecie, która nie wiedziała, że jest w ciąży. Poszła się kąpać, jej mąż był w pracy na nocną zmianę. W wannie poczuła skurcze porodowe. Ponieważ rodziła już dziecko, wiedziała, co się zaczyna. Nie mogła z wanny wyjść, zadzwonić po pomoc. Urodziła sama, w wannie, wodzie, w dwie godziny. Ani lekarz, ani szpital nie był jej potrzebny.


Dobry poród. Druga kobieta – nie: lekarz

Na fali rozmów o porodach usłyszałam historię rodzenia babci koleżanki. Owa babcia – jakieś piedziesiąt lat temu młoda i zdrowa kobieta – bóle porodowe poczuła przy hakaniu buraków. Spokojnie przyszła do domu, posłała po inną kobietę, naszykowano gorącą wodę i ręczniki i... „dziecko wyskoczyło, jak chleb z pieca”. Ona też rodziła na stojąco, trzymając się stołu. I nie było to w zamierzchłych czasach starożytności, tylko w rodzimym, swojskim PRL-u. Pozycja na stojąco łagodzi też ból porodu.

podobne teksty

Poród naturalny, poród pełen magii!
Poród naturalny to nie tylko poród „siłami natury”. Poród naturalny to poród bezpieczny, przyjemny, w życzliwym otoczeniu, w wodzie, lotosowy, z doulą, z partnerem a nawet na plaży!

W Polsce obecnie mamy do czynienia z porodem zmedykalizowanym. Niby rodzi się bez znieczulenia, ale – nie bez bólu. I to przeżywanie bólu ma świadczyć o tym, że rodzimy z sposób naturalny. Bzdura! Jeśli podano nam jakiekolwiek środki na przyśpieszenie lub opóźnienie porodu, przebito pęcherz płodowy, nacięto krocze, kazano leżeć na plecach, a nam tak niewygodnie i boli – to nie jest poród naturalny.
czytaj »
 

najnowsze teksty

Totalny dół i jak z niego wyjść
psychologia » problemy
Totalny dół i jak z niego wyjść
Wpaść w dołek każdemu się zdarza, nawet najlepszym. Czasem wpadam ja, czasem wpadasz Ty. Jednym z tego dołka wychodzi się łatwiej, innym trudniej, a jeszcze inne tkwią w nim tygodniami, miesiącami, latami... Jednak jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili. Wiem, wiem, skoro nie udawało się do tej pory, to jak ma się udać nagle dziś?
 
Kobiety na wybory!
kariera » polityka
Kobiety na wybory!
Kobiety są wykształcone, odpowiedzialne i mądre. A jednak w wyborach głosuje mniej kobiet niż mężczyzn. Czas to zmienić. Stąd kampania ”Kobiety na wybory!”.
 
TAK dla Kobiet!
start » newsy
TAK dla Kobiet!
Jesteś za edukacją seksualną, tanią antykoncepcją i legalną aborcją? Powiedz 3 razy TAK! TAK dla Kobiet!
 
Czy wychowasz córkę na feministkę?
dziecko » wychowanie
Czy wychowasz córkę na feministkę?
Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle? Dlaczego dziewczynki muszą się stosować do różnych „dziewczyńskich” nakazów, które stawiają im rodzice, a chłopcom pozwala się na bardziej swobodną zabawę?
 
Jak rzucić słodycze?
zdrowie » terapie
Jak rzucić słodycze?
Myślałam, że nie uda mi się absolutnie nigdy. Próbowałam sto razy, jadłam chrom, próbowałam nie kupować słodyczy i ssało mnie i ssało. Nie pomagało nic. Pewnie to bardzo dobrze znacie...Aż w końcu wpadła mi w ręce cudowna książka (i to nie był przypadek!) o jedzeniu. Nie było tam żadnego liczenia kalorii ani grożenia palcem. Były za to dużo rozdziałów o naturze jedzenia, naszych psychicznych nawykach i tym, jaki i dlaczego mamy stosunek do słodyczy.
 

szukaj

motto tygodnia

Przyszłość najtrafniej przewidzisz, kiedy ją wykreujesz. - Peter Drucker

uśmiechnij się

kariera

Prawo jazdy też dla kobiet!
Chcesz mieć prawo jazdy? Robisz prawo jazdy? Jesteś kobietą? To świetnie! Coraz więcej kobiet jeździ po polskich drogach. Ty też możesz.
 
Nastawienie czy wykształcenie – co ci pozwoli więcej zarobić?
Większość z nas chce mieć więcej pieniędzy. Dzięki temu czujemy się bezpieczniej, możemy pojechać na dłuższe wakacje albo kupić coś ekstra naszym dzieciom.
 
Kiedy staniesz się kobietą sukcesu?
Jesteś już kobietą sukcesu? A lubisz w ogóle słowo „sukces”? Dla mnie słowo „sukces” przez długi czas było pojęciem z telewizji i kolorowych magazynów.
 

psychologia

Inspiracja – sposób na przełamanie bezczynności!
Inspiracja – sposób na przełamanie bezczynności i realizację pomysłów. Jak szukać inspiracji? Gdzie znaleźć inspirację? Nasze pomysły na inspirację.
 
Totalny dół i jak z niego wyjść
Jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili.
 
Porzucone marzenia
Kiedy jesteśmy dziećmi, snucie marzeń, wyobrażanie sobie różnych rzeczy, jest dla nas stanem naturalnym. Lubimy to robić. To świetna, uskrzydlająca zabawa!
 

zdrowie

Co to jest wellness?
Spotykam się z tym słowem, zwłaszcza w zestawieniu: wellness, fitness, spa. O ile fitness i spa zadomowiły się w naszym języku, o tyle wellness jest zagadką.
 
Suplementacja – ekstrawagancja czy konieczność?
Jedni zachęcają do korzystania z suplementów diety, inni uznają, że suplementacja może pomóc. Niektórzy zaś twierdzą, że suplementacja jest w ogóle niepotrzebna
 
Hirsutyzm. Kiedy kobieta nie jest gładka jak jedwab
Kiedy trzeba depilować brzuch, plecy czy twarz – może to być prawdziwym utrapieniem. Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie, dotyka nawet 35% kobiet.
 

partner

Jak kobietę poderwać, żeby nie oberwać, czyli...
W oczach mężczyzn bowiem jesteśmy jak szafy pancerne – wystarczy wystukanie odpowiedniego kodu, a już mamy rzucić się na szyję, rozłożyć nogi oraz wyjść za mąż.
 
Trójkąt... bo ja kocham dwie osoby
Zakładamy, że jedyną normalną związkową konstelacją jest para. Żyjemy w parach. Trójkąty i wszelkie inne wielokąty już z definicji są zepsute i podejrzane.
 
Zdrada stara jak świat... za jedyne 29,90
W XIX wieku jedna prostytutka przypadała na 12 mężczyzn. Przez ostatnie 100 lat na zdradę było przyzwolenie społeczne. Dziś zdrada jest potępiana i piętnowana.
 

dziecko

Wielkie problemy twojego dziecka
Nie zbywaj swojego dziecka uwagą o tym, że taki problem to betka i że prawdziwe problemy pojawią się dopiero wtedy, kiedy będzie dorosłe. Bo to nieprawda.
 
Czy wychowasz córkę na feministkę?
Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle?
 
Wyciągałam z szafy kołdrę... Poród domowy
Rodzić koniecznie w szpitalu? Moja pierwsza refleksja po moim porodzie domowym była taka: Kobieta rodząca ma w sobie niesłychaną siłę i moc sprawczą.
 

uroda

Fluid, czyli podkład
Fluid, czyli podkład. I jego wielkie zalety w walce o naturalne piękno kobiet, czyli jak być grzeczną dziewczynką.
 
Cera - piękna i świetlista...
Wygląd naszej cery zależy od genów i wieku, naszej diety, stylu życia, zdrowia, tego czy palimy papierosy lub przesiadujemy na słońcu, jak ją pielęgnujemy
 
Balsam - ładnie pachnie i daje szczęście
Balsam kosmetyczny jest emulsją, podobną do kremu, z tym, że balsam najczęściej przeznaczony jest do pielęgnacji całego ciała.
 

horoskop

Byk i miłość z innymi znakami zodiaku
Jakim partnerem jest Byk? A Pani Byk? Z kim Bykowi najłatwiej stworzyć harmonijny związek? Z kim może nie wyjść?
 
Wodnik
Dziecko Wodnik bywa problematyczne. Nastolatek – Wodnik bywa problematyczny tym bardziej. Jeśli ktoś będzie łamał rodzicielskie zakazy to właśnie on.
 
Panna
Powiedzieć o niej można „cicha woda”, gdyż zawsze wydaje się grzeczna, sympatyczna i posłuszna. Lecz nawet małoletnia Panna ma pewien temperament, skrywany...
 

polecamy również

wSukience.pl polityka prywatności   kontakt
motywacja i optymizm na każdej stronie