Poród. Dlaczego się go boimy i czy strach ma sens?

Malwina Malinowska

Dziś lekarz – najczęściej mężczyzna, który nigdy nie rodził – uważany jest za guru od rodzenia. Anna Otffinowska, prezeska fundacji Rodzić po ludzku mówi w tym samym tekście: „Lekarz powinien wkraczać w momencie, kiedy coś złego się dzieje. Ale w Polsce opieka nad ciążą fizjologiczną i porodem została oddana w ręce osób, które się zajmują ratowaniem zdrowia i życia.”

Poród jest zmedykalizowany. Kobiety, które rodzą w szpitalu bez znieczulenia – nie rodzą naturalnie. Dostają coś na osłabienie skurczów albo na mocniejsze skurcze. Są nacinane. Nienaturalnie są pozostawiane same sobie, ze swoim strachem i bólem.


A przecież w porodzie bardzo może pomóc doula - kobieta, której zadaniem jest wsparcie emocjonale rodzącej kobiety i jej partnera. Od niedawna w Polsce można zostać zawodową doulą, można taką kobietę, odpowiednio przygotowaną, wynająć do opieki i pomocy w czasie ciąży, porodu i połogu. Doula jest wielkim wsparciem!


Lekarz a pozycja rodzenia

Żyjemy z przeświadczeniem, że dzieci rodzi się w łóżku, na leżąco. Ale ta pozycja wygodna jest tylko dla lekarza! Rodząca kobieta może sama wybrać pozycję – w której będzie się czuła dobrze, i która złagodzi ból i skróci poród. Zmniejszają ból rodzenia pozycje na stojąco, w kucki, na siedząco na krześle a także na klęczkach – wtedy kobieta podpiera się na łokciach. W takiej pozycji nie jest tylko kanałem, przez który przeciska się dziecko. Jest panią tego porodu. Ruchy całego ciała pomagają jej wydać na świat dziecko.


Poród a stres

Wiadomym jest, że stres zakłóca przebieg porodu. Blokuje naturalne skurcze. Wystraszona kobieta ma mniejsze szanse na krótki i dobry poród. Kobieta w życzliwym otoczeniu, z dobrą położną, mamą, siostrą albo przyjaciółką, urodzi szybciej i łatwiej. Statystyki podają, że poród, który odbywa się w obecności partnera kobiety – trwa o 1/3 krócej i mniej po nim powikłań. Kobieta, która rodzi z partnerem, w życzliwym otoczeniu, nie ma depresji poporodowej. Okoliczności i świadomość porodu bardzo wpływają na jego przebieg. Poród jest naturalnym procesem, ale to, co ostatnio stało się z nim w Polsce – jest patologią. Dlatego się boimy. Dlatego uważamy go za coś nienaturalnego.


Poród inaczej, przyjemniej!

Zamiast przerażać się opowieściami ze szpitali, może dowiedzieć się czegoś innego na temat porodu. Na przykład – w jakich pozycjach można rodzić, jak sprawić, żeby był szybszy i przyjemniejszy, co to znaczy – dla nas i dziecka – znieczulenie, cesarskie cięcie. Po prostu – dowiedzieć się, jak można urodzić w sposób najlepszy dla nas! Nawet jeśli nie planujemy dziecka, ta wiedza się przyda. Przecież to nasze ciała, nasze życie. Możemy wzmocnić mięśnie brzucha i dna miednicy – będziemy dzięki temu mieć lepszy seks, krótszy poród i nasza wagina szybciej wróci do dobrej kondycji po porodzie. Możemy też za wczasu przeanalizować wszystkie nasze lęki, uleczyć je, tak żeby do porodu podejść ze spokojem, pewnością i radością. Nie zdawajmy się tępo na lekarzy i szpital. Przygotujmy się do rodzenia, póki jeszcze nie wezmą nas skurcze.


Siła mięśni i orgazm porodowy

Moja nauczycielka WF-u jeszcze w podstawówce mówiła: "dziewczyny, musicie mieć mocne mięśnie brzucha, musicie umieć stać na rękach, musicie to robić już dziś, żebyście mogły urodzić dziecko". Nastawmy się na to, że będzie lekko, łatwo i przyjemnie. I że jeszcze będziemy miały orgazm. Porodowy. W końcu poczęcie i urodzenie dziecka to cud natury, więc niech będzie rozkoszą! Niech oksytocyna nam się z orgazmem kojarzy, a nie z zastrzykiem na skurcze.


Na dobry początek obejrzyjmy sobie filmy Eleny Tonetti-Vladimirovej "Narodziny jakie znamy" ("Birth As We Know It") i Debry Bonaro – Pascali "Poród w ekstazie" ("Orgasmic birth"). Ukazują one poród naturalny - poród w wodzie, w morzu na plaży, w otoczeniu bliskich, także dzieci kobiety. Zwiastun do tego drugiego filmu w serwisie You Tube jest opatrzony ostrzeżeniem: „Ten film wideo może być nieodpowiedni dla nieletnich”. I kupmy kulki gejszy. One też są nieodpowiednie dla nieletnich.  

podobne teksty

Poród naturalny, poród pełen magii!
Poród naturalny to nie tylko poród „siłami natury”. Poród naturalny to poród bezpieczny, przyjemny, w życzliwym otoczeniu, w wodzie, lotosowy, z doulą, z partnerem a nawet na plaży!

W Polsce obecnie mamy do czynienia z porodem zmedykalizowanym. Niby rodzi się bez znieczulenia, ale – nie bez bólu. I to przeżywanie bólu ma świadczyć o tym, że rodzimy z sposób naturalny. Bzdura! Jeśli podano nam jakiekolwiek środki na przyśpieszenie lub opóźnienie porodu, przebito pęcherz płodowy, nacięto krocze, kazano leżeć na plecach, a nam tak niewygodnie i boli – to nie jest poród naturalny.
czytaj »
 

najnowsze teksty

Totalny dół i jak z niego wyjść
psychologia » problemy
Totalny dół i jak z niego wyjść
Wpaść w dołek każdemu się zdarza, nawet najlepszym. Czasem wpadam ja, czasem wpadasz Ty. Jednym z tego dołka wychodzi się łatwiej, innym trudniej, a jeszcze inne tkwią w nim tygodniami, miesiącami, latami... Jednak jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili. Wiem, wiem, skoro nie udawało się do tej pory, to jak ma się udać nagle dziś?
 
Kobiety na wybory!
kariera » polityka
Kobiety na wybory!
Kobiety są wykształcone, odpowiedzialne i mądre. A jednak w wyborach głosuje mniej kobiet niż mężczyzn. Czas to zmienić. Stąd kampania ”Kobiety na wybory!”.
 
TAK dla Kobiet!
start » newsy
TAK dla Kobiet!
Jesteś za edukacją seksualną, tanią antykoncepcją i legalną aborcją? Powiedz 3 razy TAK! TAK dla Kobiet!
 
Czy wychowasz córkę na feministkę?
dziecko » wychowanie
Czy wychowasz córkę na feministkę?
Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle? Dlaczego dziewczynki muszą się stosować do różnych „dziewczyńskich” nakazów, które stawiają im rodzice, a chłopcom pozwala się na bardziej swobodną zabawę?
 
Jak rzucić słodycze?
zdrowie » terapie
Jak rzucić słodycze?
Myślałam, że nie uda mi się absolutnie nigdy. Próbowałam sto razy, jadłam chrom, próbowałam nie kupować słodyczy i ssało mnie i ssało. Nie pomagało nic. Pewnie to bardzo dobrze znacie...Aż w końcu wpadła mi w ręce cudowna książka (i to nie był przypadek!) o jedzeniu. Nie było tam żadnego liczenia kalorii ani grożenia palcem. Były za to dużo rozdziałów o naturze jedzenia, naszych psychicznych nawykach i tym, jaki i dlaczego mamy stosunek do słodyczy.
 

szukaj

motto tygodnia

Przyszłość najtrafniej przewidzisz, kiedy ją wykreujesz. - Peter Drucker

uśmiechnij się

kariera

Jak zostałam feministką
Zostałam feministką tak dawno, że już nawet nie pamiętam kiedy. Przyczyniło się do tego grzeczne pisemko dla dziewcząt o nazwie „Filipinka”. Miałam naście lat.
 
Kobieta i sukces
Dlaczego niektóre kobiety nie odnoszą sukcesu? - zastanawia się Krystyna Koziarska, właścicielka portalu Biznes na obcasach i firmy 3p-studio.pl
 
Kiedy staniesz się kobietą sukcesu?
Jesteś już kobietą sukcesu? A lubisz w ogóle słowo „sukces”? Dla mnie słowo „sukces” przez długi czas było pojęciem z telewizji i kolorowych magazynów.
 

psychologia

Zadbana kobieta
Zadbana kobieta to ta, która o siebie dba. Wklepujemy krem pod oczy, ale potrafimy sobie w tym samym czasie w myślach powiedzieć ”ty głupia babo”
 
Rozstępy, cellulit, okulary - ja jestem brzydka!
Smaruj się kremami na rozstępy. To pomaga. Ale przyzwyczajaj się do myśli, że to ty masz być centrum świata, a nie twoje nogi, brzuch czy pupa.
 
Czy masz wpływ na własne życie?
Frankl był więźniem obozu śmierci w nazistowskich Niemczech. Jego rodzice, brat i żona zginęli w obozie. W tych okropnych okolicznościach odnalazł wolność.
 

zdrowie

Witaminy - odkrycie XX wieku
Co prawda, witaminy zostały odkryte dopiero w XX wieku, jednak już od wieków domyślano się związku pomiędzy niektórymi chorobami, a właściwą dietą.
 
Anoreksja – jakie są jej objawy?
Anoreksja, inaczej jadłowstręt psychiczny, nie była nigdy niczyją fanaberią. Chociaż niektórzy tak na nią patrzą. Pierwsze przypadki zostały opisane w XIX wieku
 
Aktywność fizyczna - jak ją pokochać?
Dlaczego się tak przed nią wzbraniamy? Dlaczego – tak trudno zmobilizować się i pójść na aerobik, na basen czy po prostu pobiegać wkoło domu?
 

partner

Jak kobietę poderwać, żeby nie oberwać, czyli...
W oczach mężczyzn bowiem jesteśmy jak szafy pancerne – wystarczy wystukanie odpowiedniego kodu, a już mamy rzucić się na szyję, rozłożyć nogi oraz wyjść za mąż.
 
Zdrada stara jak świat... za jedyne 29,90
W XIX wieku jedna prostytutka przypadała na 12 mężczyzn. Przez ostatnie 100 lat na zdradę było przyzwolenie społeczne. Dziś zdrada jest potępiana i piętnowana.
 
Pranie i sprzątanie, czyli partnerstwo w praktyce
Wydaje się, że dla kobiet słowo „partnerstwo” jest oczywistą oczywistością. Toż w naszych czasach, w XXI wieku, tylko związek partnerski ma szansę przetrwania.
 

dziecko

Poród naturalny, poród pełen magii!
Poród naturalny to nie tylko poród „siłami natury”. Poród naturalny to poród w życzliwym otoczeniu, w wodzie, lotosowy, z doulą, z partnerem a nawet na plaży!
 
Czy wychowasz córkę na feministkę?
Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle?
 
Poród. Dlaczego się go boimy i czy strach ma sens?
Poród: czy jest jak przeciąganie otwartego parasola przez dziurkę od klucza? Czy jest naturalnym procesem, który można przeżyć z radością? Czy może być piękny?
 

uroda

Cera - piękna i świetlista...
Wygląd naszej cery zależy od genów i wieku, naszej diety, stylu życia, zdrowia, tego czy palimy papierosy lub przesiadujemy na słońcu, jak ją pielęgnujemy
 
Kosmetyki
Jak dobrać kosmetyki? Jakie są nam potrzebne na co dzień, a jakie od święta? Oto kilka najpotrzebniejszych informacji, które pomogą wybrać ci kosmetyki.
 
Fluid, czyli podkład
Fluid, czyli podkład. I jego wielkie zalety w walce o naturalne piękno kobiet, czyli jak być grzeczną dziewczynką.
 

horoskop

Horoskop, czyli podglądanie godziny
Słowo horoskop pochodzi z języka greckiego i dosłownie znaczy „podglądanie godziny”. Horoskop to przepowiednia przyszłości oparta o pozycję ciał niebieskich.
 
Lew
Lew, podobno jak Byk, najczęściej jest znany i lubiany. Chociaż znają go prawie wszyscy, lubią głównie nauczyciele. Lew często lubi się wymądrzać, co irytuje
 
Ryby
Ryby są ciche, pokorne i trochę nadwrażliwe. W dzieciństwie lubią się trzymać matczynej spódnicy, w szkole wybierają ławki w kącie lub pod oknem...
 

polecamy również

wSukience.pl polityka prywatności   kontakt
motywacja i optymizm na każdej stronie