Poród naturalny, poród pełen magii!

Kinga Zyber
Poród naturalny to nie tylko poród „siłami natury”. Poród naturalny to poród bezpieczny, przyjemny, w życzliwym otoczeniu, w wodzie, lotosowy, z doulą, z partnerem a nawet na plaży!

W Polsce obecnie mamy do czynienia z porodem zmedykalizowanym. Niby rodzi się bez znieczulenia, ale – nie bez bólu. I to przeżywanie bólu ma świadczyć o tym, że rodzimy z sposób naturalny. Bzdura! Jeśli podano nam jakiekolwiek środki na przyśpieszenie lub opóźnienie porodu, przebito pęcherz płodowy, nacięto krocze, kazano leżeć na plecach, a nam tak niewygodnie i boli – to nie jest poród naturalny.


Jeśli w tym wszystkim jesteśmy same, otumanione bólem i wystraszone – rodzić jest bardzo trudno, bo strach i stres zakłócają przebieg porodu. A wtedy znieczulenie pomoże przetrwać zły sen, w który nasz poród został zamieniony.


Poród naturalny odbywa się bez ingerencji medycznej. Bez znieczulenia, to fakt, ale ból można znacznie zmniejszyć! To kobieta nad nim panuje i decyduje: gdzie, jak i z kim rodzi. Poród naturalny może się odbyć w twoim domu, w domu narodzin, w wodzie, w wannie, w morzu, w takiej pozycji, która jest dla ciebie najlepsza, z takimi osobami, które sobie wybierzesz do pomocy. Rodzisz wtedy naturalnie, fizjologicznie, bez zbędnych zakłócaczy, które pomagają lekarzom i personelowi, a nie matce i dziecku.


Przygotowanie do porodu naturalnego

Do naturalnego porodu trzeba się solidnie przygotować. Tutaj rodzisz ty sama, własnymi siłami. Inni cię w tym wspierają, pomagają ci, dbają o ciebie. Mogą z tobą oddychać, krzyczeć, podtrzymywać cię, tulić, całować, trzymać za rękę, ocierać czoło, masować plecy, polewać wodą, ale – rodzisz ty. To dobrze, bo to twoje ciało, twoje dziecko i najlepiej sama czujesz, co się dzieje, czego potrzebujesz. W przygotowaniu do takiego porodu możesz skorzystać z pomocy douli.


Doula

Doula to wykwalifikowana kobieta, która pomaga rodzić, jest wsparciem emocjonalnym dla przyszłej mamy oraz pratnera/ki rodzącej. To ona jest twoją przewodniczką w czasie ciąży. I wsparciem. Wie to, czego nie wie ani przeciętna kobieta, ani jej partner, ani nawet lekarz ginekolog. Dlatego, że zajmuje się nie – działką medyczną porodu – tylko ogólną, pozamedyczną pomocą. To dzięki jej pomocy – chociaż nie ma ona żadnej magicznej różdżki ani strzykawki z środkiem przeciwbólowym – rodzisz łatwiej, krócej, bardziej świadomie. Po grecku 'doula' to 'kobieta, która pomaga'.


Strach przed rodzeniem i przyszłością

Możesz się bać. Najczęściej się lękamy tego, czego nie znamy. Ale pamiętaj – masz całe dziewięć miesięcy, aby poradzić sobie z opanowaniem tego strachu. Im więcej wiesz, tym mniej się boisz. Nabierasz ogólnego pojęcia i zaufania dla siebie i umiejętności, które w sobie rozwijasz.

Strach może być dobrym bodźcem do poznania siebie, do zmiany. Wiele przyszłych mam przeżywa wiele strachów. Okres ciąży i opieka douli, czy innej zaufanej osoby, sprawią, że przez te miesiące ze wszystkimi bolączkami świetnie sobie poradzisz. A tuż przed porodem będziesz świadomą siebie i swoich możliwości kobietą. Im wcześniej urwiesz głowę problemowi, tym łatwiej będzie ci po porodzie i w jego trakcie.


Systematyczne zmniejszanie lęku i nabieranie pewności

Możesz sobie nawet zrobić listę spraw, które w tobie wywołują lęk. Zapisz to sobie. Nie muszą być to kwestie związane stricte z samym rodzeniem dziecka, ale wszystkim, czego się teraz lękasz. Potem postaraj się dogłębnie zastanowić nad tym wszystkim, co zapisałaś. Skorzystaj z pomocy innych, kompetentnych osób. Jeśli obawiasz się, np. tego, że utyjesz i nie wrócisz do dawnej figury po porodzie, poczytaj o tym, czy jest to pewne, skorzystaj z pomocy dietetyka, zastanów się czy klika kilogramów ponadto, co teraz ważysz naprawdę tyle zmieni. Bo może martwisz się na zapas. Jeśli się boisz, że nie pomieścicie się w domu z dzieckiem, możesz przearanżować wnętrza, zastanowić się nad zmianą mieszkania (niekoniecznie tuż po porodzie, ale np. w kilka, kilkanaście miesięcy po), przecież tyle można zmienić i dostosować do twoich potrzeb! Jeśli lękasz się samej akcji porodowej – poczytaj o tym, porozmawiaj z doulą. Niekoniecznie z koleżanką, która po 20 godzinach męki na porodówce miała cesarkę. To, że męczyła się koleżanka czy twoja własna mama, nie znaczy, że ty nie możesz urodzić z radością. Bo możesz!


Lęki mogą być różne. Mogą być banalne i wielkie. Dobrze jest je rozpracować, nawet z pomocą psychologa. Dlaczego? Bo jako przyszła mama powinnaś być zrelaksowana, świadoma swoich mocnych stron, tego, że ze wszystkim na pewno sobie poradzisz. Problemy zamiatane pod dywan mogą pomnożyć twój stres i strach.


Alternatywna wiedza na temat porodu

Gdzie się nie obejrzeć, tam rodząca to ta spocona, umordowana kobieta w asyście lekarza. Widzimy to w filmach, czytamy o tym w książkach. Może same rodziłyśmy w takich warunkach. Ale można inaczej, od jakiegoś czasu rozpowszechniana jest wiedza na temat porodu naturalnego. Zajmuje się tym m.in. Elena Tonetti-Vladimirowa, która od lat już prawie trzydziestu popularyzuje wiedzę na temat porodu. W 2008 roku była też w Polsce. Z pewnością jej film „Narodziny jakie znamy” rzuci inne światło na nasze dotychczasowe wyobrażenie porodu. Film ukazuje jedenaście porodów naturalnych, z których kilka odbywa się w nawet w Morzu Czarnym! W filmie można zobaczyć rodzące kobiety. W niczym nie przypominają tych z porodówki.  

najnowsze teksty

Totalny dół i jak z niego wyjść
psychologia » problemy
Totalny dół i jak z niego wyjść
Wpaść w dołek każdemu się zdarza, nawet najlepszym. Czasem wpadam ja, czasem wpadasz Ty. Jednym z tego dołka wychodzi się łatwiej, innym trudniej, a jeszcze inne tkwią w nim tygodniami, miesiącami, latami... Jednak jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili. Wiem, wiem, skoro nie udawało się do tej pory, to jak ma się udać nagle dziś?
 
Kobiety na wybory!
kariera » polityka
Kobiety na wybory!
Kobiety są wykształcone, odpowiedzialne i mądre. A jednak w wyborach głosuje mniej kobiet niż mężczyzn. Czas to zmienić. Stąd kampania ”Kobiety na wybory!”.
 
TAK dla Kobiet!
start » newsy
TAK dla Kobiet!
Jesteś za edukacją seksualną, tanią antykoncepcją i legalną aborcją? Powiedz 3 razy TAK! TAK dla Kobiet!
 
Czy wychowasz córkę na feministkę?
dziecko » wychowanie
Czy wychowasz córkę na feministkę?
Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle? Dlaczego dziewczynki muszą się stosować do różnych „dziewczyńskich” nakazów, które stawiają im rodzice, a chłopcom pozwala się na bardziej swobodną zabawę?
 
Jak rzucić słodycze?
zdrowie » terapie
Jak rzucić słodycze?
Myślałam, że nie uda mi się absolutnie nigdy. Próbowałam sto razy, jadłam chrom, próbowałam nie kupować słodyczy i ssało mnie i ssało. Nie pomagało nic. Pewnie to bardzo dobrze znacie...Aż w końcu wpadła mi w ręce cudowna książka (i to nie był przypadek!) o jedzeniu. Nie było tam żadnego liczenia kalorii ani grożenia palcem. Były za to dużo rozdziałów o naturze jedzenia, naszych psychicznych nawykach i tym, jaki i dlaczego mamy stosunek do słodyczy.
 

szukaj

motto tygodnia

Przyszłość najtrafniej przewidzisz, kiedy ją wykreujesz. - Peter Drucker

uśmiechnij się

kariera

Ubezpieczenia – na wszelki wypadek...
Podstawowym zadaniem ubezpieczenia jest rozdzielenie dwóch nieszczęść, np. wypadku i utraty zdrowia oraz - utraty pieniędzy. Czasem warto o tym pomyśleć!
 
Kobiety na wybory!
Kobiety są wykształcone, odpowiedzialne i mądre. A jednak w wyborach głosuje mniej kobiet niż mężczyzn. Czas to zmienić. Stąd kampania ”Kobiety na wybory!”.
 
Kobieta proaktywna i Viktor Frankl
Proaktywność to po prostu postawa odpowiedzialności za siebie, za własne życie, z której wypływa inicjatywa i chęć działania.
 

psychologia

Pierwsza pomoc motywacyjna
Dla tych, którym się chce i dla tych, kótrym się nie chce. Po przeczytaniu tego i tak Ci się zachce coś zmienić i pomyśleć na serio o swoim życiu.
 
Porzucone marzenia
Kiedy jesteśmy dziećmi, snucie marzeń, wyobrażanie sobie różnych rzeczy, jest dla nas stanem naturalnym. Lubimy to robić. To świetna, uskrzydlająca zabawa!
 
Totalny dół i jak z niego wyjść
Jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili.
 

zdrowie

Zaburzenia erekcji – czekać czy reagować?
Większość nic z tym nie robi. Jedni są przekonani, że zaburzenia erekcji same miną, nie szukają pomocy, drudzy wychodzą z założenia, że im to już nic nie pomoże
 
Omega 3 i omega 6 – o co w tym chodzi?
Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Co tak naprawdę o nich wiemy? Gdzie ich szukać? I czy w ogóle są takie niezbędne?
 
Suplementacja – ekstrawagancja czy konieczność?
Jedni zachęcają do korzystania z suplementów diety, inni uznają, że suplementacja może pomóc. Niektórzy zaś twierdzą, że suplementacja jest w ogóle niepotrzebna
 

partner

Czy małżeństwo jest pułapką, czyli zanim weźmiesz ślub...
Ślub, małżeństwo – rzecz powszechna. A jednak małżeństwo może okazać się pułapką, a ślub może wiele zmienić. Jak się przed tym ustrzec? O czym pomyśleć?
 
Trójkąt... bo ja kocham dwie osoby
Zakładamy, że jedyną normalną związkową konstelacją jest para. Żyjemy w parach. Trójkąty i wszelkie inne wielokąty już z definicji są zepsute i podejrzane.
 
Pranie i sprzątanie, czyli partnerstwo w praktyce
Wydaje się, że dla kobiet słowo „partnerstwo” jest oczywistą oczywistością. Toż w naszych czasach, w XXI wieku, tylko związek partnerski ma szansę przetrwania.
 

dziecko

Bicie jest głupie
Prawie rok temu ruszyła akcja „Bicie jest głupie”, której celem jest uświadomienie dorosłym, że bicie dzieci, nawet tzw. klapsy – są złem.
 
Miłość czy dyscyplina?
Dzieci są jak kwiaty, potrzebują słońca. Kiedy są małe, rodzice są słońcem naturalnie, są wielkim autorytetem, świat dziecka kończy się i zaczyna na rodzicach.
 
Poród. Dlaczego się go boimy i czy strach ma sens?
Poród: czy jest jak przeciąganie otwartego parasola przez dziurkę od klucza? Czy jest naturalnym procesem, który można przeżyć z radością? Czy może być piękny?
 

uroda

W upał w rajstopach
Kobiety noszą krótkie spodenki, a pod nimi grube czarne rajstopy! Chodzę i zastanawiam się: czy to moda, czy to wstyd?
 
Kosmetyki
Jak dobrać kosmetyki? Jakie są nam potrzebne na co dzień, a jakie od święta? Oto kilka najpotrzebniejszych informacji, które pomogą wybrać ci kosmetyki.
 
Cera - piękna i świetlista...
Wygląd naszej cery zależy od genów i wieku, naszej diety, stylu życia, zdrowia, tego czy palimy papierosy lub przesiadujemy na słońcu, jak ją pielęgnujemy
 

horoskop

Byk i miłość z innymi znakami zodiaku
Jakim partnerem jest Byk? A Pani Byk? Z kim Bykowi najłatwiej stworzyć harmonijny związek? Z kim może nie wyjść?
 
Horoskop dla Pani Lew
Kobieta Lew jest piękna, dumna, zgrabna i dostojna. Kobieta Lew lubi być adorowana, lubi być w centrum zainteresowania.
 
Panna
Powiedzieć o niej można „cicha woda”, gdyż zawsze wydaje się grzeczna, sympatyczna i posłuszna. Lecz nawet małoletnia Panna ma pewien temperament, skrywany...
 

polecamy również

wSukience.pl polityka prywatności   kontakt
motywacja i optymizm na każdej stronie